Inteligentne sterowanie oświetleniem - rozwiązanie dla oszczędnych czy zbędny gadżet?
Rys.1. Inteligentne sterowanie oświetleniem to nie tylko piękne iluminacje świetlne.
Przyczyną ciągle małej popularności systemów sterowania oświetleniem w halach przemysłowych i biurach jest najczęściej niska świadomość inwestorów i użytkowników oraz przekonanie, że większe nakłady na etapie inwestycji nie przyniosą żadnych korzyści poza prestiżem.
W praktyce zastosowanie inteligentnego oświetlenia hal produkcyjnych, magazynów biur niesie ze sobą szereg korzyści, które pokrótce przedstawiamy poniżej.
Elastyczność
Plany mają to do siebie, że lubią zmieniać się z czasem. Nic też nie trwa wiecznie i to co robi się dzisiaj, jutro może zostać zastąpione zupełnie czym innym. Tak też często zdarza się w halach produkcyjnych, gdy nikt nie jest w stanie do końca przewidzieć co będzie zlokalizowane w danym rejonie i jak długo będzie istnieć obowiązująca organizacja pracy. Standardowe oświetlenie hal, niezależnie od rodzaju zastosowanych opraw oświetleniowych raz wykonane pozostaje niezmienne. Podzielone na nie zawsze wygodne strefy, których nie można dostosować do potrzeb z czasem pracuje w 100% załączone, oświetlając obszary w których nic się nie dzieje lub specyfika pracy nie wymaga tak dużego natężenia światła. Zmiana klasycznej konfiguracji obwodów w pracującym obiekcie to zazwyczaj operacja dość skomplikowana i kosztowna, dlatego też prawie nikt nie decyduje się na taki krok. Powyższy stan przekłada się to na marnowanie energii, której koszt w skali roku idzie w tysiące lub dziesiątki tysięcy złotych.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku oświetlenia inteligentnego. Podział na grupy oświetleniowe nie zależy od podziału na obwody, lecz każda oprawa posiada swój adres logiczny i może być przypisana do dowolnej grupy dając użytkownikowi możliwość dowolnego podziału hali na strefy oświetleniowe (sterowanie w systemie DALI). Wszelkie modyfikacje stref ograniczają się w efekcie do zmiany ustawień za pomocą komputera i nie wymagają żadnych prac przy oprawach.
Energooszczędność
Stosowanie opraw LED w miejsce opraw z wyładowczymi źródłami światła znacząco zmniejsza zużycie energii. Nie jest to jednak koniec możliwości, ponieważ zastosowanie inteligentnego sterowania pozwala na znaczące zwiększenie oszczędności. Odpowiednio zaprojektowane systemy sterowania mogą dopasowywać natężenie oświetlenia do aktualnego nasłonecznienia, obecności (pracowników) w danym rejonie hali oraz rodzaju wykonywanych czynności. Ściemnienie opraw w rejonach gdzie aktualnie nie wykonywane są prace, do poziomów zapewniających bezpieczeństwo, zmniejsza zużycie energii przez oprawy nawet o 80%. Uzyskane w ten sposób oszczędności z nawiązką rekompensują wyższy koszt inwestycji w porównaniu z zastosowaniem oświetlenia klasycznego.
Integracja
Inteligentne systemy oświetlenia mogą zostać oparte o sterowniki PLC (np. WAGO) i współpracować z innymi systemami budynku oraz systemami BMS. Pozwala to na tworzenie dowolnych harmonogramów pracy i scen świetlnych.
Spis artykułów: