Kompensacja mocy biernej - możesz tylko zyskać
Rys.1. Przykładowy kompensator lokalny energii biernej indukcyjnej
Kary za energię bierną pojemnościową...
Zdarzają się przypadki, kiedy to odbiorca płaci kary za energię bierną pojemnościową. To również opłata, której przy prawidłowej kompensacji mocy biernej odbiorca nie powinien ponosić. Powodem przekompensowania może być:
Użytkowanie zasilaczy UPS średniej i dużej mocy (od 3kVA wzwyż), zasilaczy systemów budynkowych, oświetlenia LED, instalacji alarmowych, przeciwpożarowych oraz innych urządzeń o pojemnościowym charakterze poboru mocy.
Duża pojemność kabli. Sytuacja może wystąpić w przypadku, gdy zakład zasilany jest długą linią kablową (kilka kilometrów) średniego lub wysokiego napięcia, która została znacznie przewymiarowana, natomiast układ pomiarowy znajduje się na początku tej linii. Jeżeli zakład nie posiada odbiorników pobierających dużą moc bierną, pojemność kabli może powodować przekompensowanie.
Niewłaściwe podłączenie układu pomiarowego. Sytuacja może wystąpić w przypadku zamiany strony uziemienia przekładników prądowych. (Do tej pory stwierdziliśmy jedną taką sytuację, w której Klient odzyskał dzięki stwierdzonej nieprawidłowości całość naliczonej kary.)
Sklejony stycznik w baterii. Przekompensowanie występuje zazwyczaj w godzinach najmniejszego poboru mocy i może mieć miejsce nawet po wyłączeniu regulatora baterii. Jego wielkość zależy od mocy członu, który pozostał załączony, najczęściej rzędu kilkunastu KVAr.
Połączenie do pracy równoległej transformatorów, które nie są do tego przystosowane może powodować niewłaściwe wskazania układu pomiarowego. Dzieje się tak jeżeli istnieją dwa układy pomiarowe, z których każdy mierzy moc pobieraną przez jeden transformator. Na skutek przepływu prądu wyrównawczego, jeden układ pomiarowy będzie wskazywał przekompensowanie a drugi niedokompensowanie, pomimo tego, że kompensacja w zakładzie jest prawidłowa.
Jak wyeliminować opłaty za energię bierną pojemnościową?
Jeżeli przedsiębiorstwo lub zakład ponosi opłaty za moc bierną pojemnościową, należy najpierw zdiagnozować źródło przekompensowania i jego wielkość. Można to zrobić wykonując pomiary parametrów sieci i mocy pobieranej przez poszczególne urządzenia. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w przypadku poboru mocy biernej pojemnościowej jest zastosowanie dławika kompensacyjnego o mocy dobranej dokładnie do zapotrzebowania. Zbyt mały dławik nie rozwiąże problemu w całości, zbyt duży spowoduje natomiast naliczanie opłat za energię bierną indukcyjną.
Więcej o kompensacji mocy biernej pojemnościowej przeczytasz w artykule: Kompensacja mocy biernej pojemnościowej
Należy pamiętać, że nie zawsze występowanie opłat za energię bierną pojemnościową na fakturze oznacza, że odbiorca rzeczywiście taką moc pobiera lub, że konieczne jest stosowanie dławika. Dzieje się tak dlatego, że zdarzają się również przypadki błędnego podłączenia układów pomiarowo-rozliczeniowych lub układów kompensacji mocy biernej indukcyjnej. Tylko przeprowadzenie pomiarów pozwala na podjęcie właściwych działań.
Energia bierna indukcyjna...
Opłaty za energię bierną indukcyjną może ponosić praktycznie każdy odbiorca, który użytkuje takie urządzenia jak silniki, zgrzewarki, wtryskarki, klimatyzację, agregaty chłodnicze, a nawet przestarzałe oświetlenie w postaci lamp wyładowczych. Wysokość naliczanej opłaty zależy od ilości pobranej energii czynnej i biernej i nie rzadko sięga 30% całości rachunku za energię elektryczną. Jeszcze kilka lat temu opłaty za energię bierną ponosili prawie wyłącznie średni i duzi odbiorcy. Dzisiaj ten problem dotyczy również małych odbiorców przemysłowych i komunalnych. Przyczynił się do tego rozwój liczników energii, które poza energią czynną zliczają również energię bierną. W związku z tym zakłady energetyczne coraz częściej montują tego typu liczniki u małych odbiorców, którzy do tej pory za energię bierną nie płacili.
Jak sprawdzić czy nie ponosi się opłat za energię bierną indukcyjną?
Aby sprawdzić czy nie płaci się opłat za energie bierną indukcyjną wystarczy spojrzeć na fakturę za energię elektryczną. W rubryce "opłaty za nadwyżkę energii biernej indukcyjnej" naliczona powinna być jedynie opłata abonamentowa. Jeżeli naliczane są również inne opłaty, np. całodobowa, szczytowa, pozaszczytowa oznacza to, że ponosi się opłaty za energię bierną. Pomocna może okazać się nasza INTERAKTYWANA FAKTURA. Możesz również przesłać skan lub zdjęcie swojej faktury za energię elektryczną na adres e-mail: faktura@korporacjasystem.pl a my nieodpłatnie ją przeanalizujemy i przekażemy nasze uwagi. Jeżeli nie chcesz ujawniać wszystkich danych zawartych na fakturze możesz je zamazać. Do oceny stanu kompensacji wystarczy rozliczenie za dystrybucję.
Jak wyeliminować opłaty za energię bierną indukcyjną?
Jeżeli opłaty za energię bierną indukcyjną wynoszą kilkaset złotych warto zainteresować się ich wyeliminowaniem. Do tego celu stosuje się tzw. kompensację mocy biernej. Polega ona na zamontowaniu w rozdzielnicy urządzenia, które będzie pobierać z sieci energię bierną o przeciwnym znaku, niż urządzenia jakie posiada odbiorca. W efekcie zsumowane moce o przeciwnych znakach kompensują się, ograniczając w ten sposób ilość energii biernej pobranej z sieci do dozwolonego poziomu (poniżej 40% energii czynnej). W ten sposób odbiorca całkowicie eliminuje opłaty za energię bierną indukcyjną. Prawidłowo dobrane urządzenie zwraca się w czasie od 4-12 miesięcy.
Jak dobrać urządzenie do kompensacji mocy biernej?
To, jak zostanie dobrana bateria lub kompensator decyduje później o jej koszcie, trwałości i uzyskanych efektach. Dlatego istotne jest aby dobór baterii został wykonany przez firmę specjalizującą się w kompensacji mocy biernej.
Jeżeli ponoszą Państwo opłaty za moc bierną i chcielibyście je wyeliminować zapraszamy do skorzystania z naszej:
Kompleksowej oferty Kompensacji Mocy Biernej
O tym jak dobiera się baterie i dlaczego tak istotny jest prawidłowy jej dobór można przeczytać w artykule:
Jak poprawnie dobrać baterie kondensatorów do kompensacji mocy biernej?
Jaka jest żywotność baterii kondensatorów?
Prawidłowo dobrana i wykonana bateria kondensatorów powinna pracować kilkanaście lat, tracąc niewiele ze swojej pojemności. Jeżeli bateria przestaje działać po kilku miesiącach lub kilku latach oznacza to, że została źle dobrana. Zazwyczaj uszkodzenie baterii jest całkowite, a wymiana uszkodzonych kondensatorów nie ma sensu, gdyż one również szybko ulegną awarii.
Posiadasz już baterię, a mimo to ponosisz znaczne opłaty za energię bierną?
Przyczyn nieprawidłowego działania baterii kondensatorów może być wiele. Sprowadzają się one najczęściej do nieprawidłowego doboru lub niewłaściwego montażu. Spośród najczęściej spotykanych przyczyn nieprawidłowego działania układu kompensacji mocy biernej można wymienić:
a) uszkodzenie baterii kondensatorów na skutek rezonansu:
Bateria nie została dobrana odpowiednio do środowiska w jakim będzie pracować. Tylko specjalistyczne pomiary parametrów sieci mogą wykluczyć konieczność zastosowania dławików. Mitem jest natomiast pogląd, że nie posiadanie urządzeń wprowadzających odkształcenia jest wystarczającym powodem do niestosowania dławików ochronnych. Na skutek rezonansu bateria uszkadza się w bardzo krótkim okresie czasu (nawet kilka miesięcy). W takim przypadku, pozorna oszczędność na wykonaniu pomiarów przed zakupem urządzenia do kompensacji mocy biernej, skutkuje poniesieniem dużych dodatkowych kosztów.
Zobacz także: O czym należy pamiętać kupując baterię kondensatorów?
b) zły dobór baterii:
Człony są zbyt duże w stosunku do pobieranej mocy co powoduje, że regulator nie może dobrać odpowiedniej konfiguracji.
Bateria ma za małą moc.
Dobrana bateria ma niedostosowane stopniowanie i ilość członów do charakteru odbiorników.
Zastosowano baterię do kompensacji odbiornika o szybkich zmianach mocy biernej - bateria nie nadąża za zmianami mocy.
Zastosowano za dużą przekładnię przekładnika, co powoduje duże błędy regulacji.
Przekładnik zamontowano na źle wybranej fazie, co powoduje problemy w pracy baterii w przypadkach niewielkich obciążeń o znaczącej niesymetrii.
c) nieprawidłowe działanie regulatora:
Regulator jest podłączony nieprawidłowo, co powoduje niewłaściwy pomiar współczynnika mocy.
Regulator jest źle ustawiony - za duża czułość powoduje ciągłe przełączanie członów - za mała zwłoka w reakcji na pojawienie się obciążenia.
Regulator źle mierzy współczynnik. Sytuacja ta jest często spotykana, szczególnie w starszych bateriach.
Bateria pracuje w odkształconym środowisku, co powoduje działanie zabezpieczenia przed uszkodzeniem na skutek wyższych harmonicznych i wyłączanie baterii (zabezpieczenie programowe regulatora), nawet pomimo zastosowania dławików ochronnych.
Jeżeli masz pytania dotyczące kompensacji mocy biernej możesz do nas napisać na adres:
pqsystem@korporacjasystem.pl
lub zadzwonić pod numer: (12) 378-96-60, 668-648-114. Konsultacja z naszymi doradcami jest całkowicie bezpłatna.
Spis artykułów: