Oszczędność energii elektrycznej dla nieelektryków
Zmieniłeś sprzedawcę energii elektycznej? Pilnuj rachunków...
Otwarcie rynku energii elektrycznej sprawiło, że dzisiaj każdy może wybrać sobie od kogo będzie kupował energię elektryczną. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zmiana sprzedawcy wiąże się również ze zmianą układu pomiarowego i wprowadzeniem rozliczeń za energię bierną. Jeżeli więc zmieniłeś sprzedawcę energii elektrycznej, kontroluj swoje rachunki, czy nagle nie stały się one wyższe niż przed zmianą. Jeżeli tak, sprawdź, czy przyczyną nie są opłaty za ponadumowny pobór energii biernej. O tym czym jest energia bierna piszemy w dalszej części niniejszego artykułu.
Masz pytania lub wątpliwości? Skorzystaj z naszej porady:
Bezpłatne konsultacje - w zakresie możliwości obniżenia opłat za energię bierną (indukcyjną i pojemnościową)
Zużywaj mniej...
Jeżeli wydaje Ci się, że nie możesz zużywać mniej energii to prawdopodobnie masz rację - wydaje Ci się. Oczywiście trudno zmieniać technologię produkcji, jest ona taka, a nie inna. Warto jednak przyjrzeć się temu co z nią nieodłącznie związane, czyli opłatom za pobieraną w procesie produkcji energię elektryczną wykorzystywaną na przykład do obsługi maszyn, oświetlenia stanowisk pracy i zasilania innych elementów generujących koszty. Zazwyczaj można dobrać i zmodernizować te urządzenia w taki sposób aby zużywały znacznie mniej energii.
Opłaty za energię, których ponosić nie trzeba
Tak, są takie opłaty, które sprytnie nazwane nie budzą podejrzeń na fakturze za energię elektryczną, a w praktyce są karami. Czy zastanawiałeś się co składa się na twój rachunek za prąd? Jeżeli nie, to najwyższy czas aby przyjrzeć się fakturze. Nie jest to lektura łatwa dlatego pomoże Ci interaktywna faktura. Sprawdź czy nie ponosisz opłat za pobór ponadumownej mocy biernej lub moc bierną pojemnościową. Jeżeli masz wątpliwości możesz przesłać fakturę do nas na adres: faktura@korporacjasystem.pl a my powiemy ci ile możesz zaoszczędzić.
Moc bierna, czyli...
Czym jest ta tajemnicza moc bierna, za którą płacisz, a za którą mógłbyś nie płacić? Najprościej moc bierną można określić jako moc, która jest pobierana przez urządzenie gdyż jest konieczna do normalnej pracy, ale nie jest zamieniana na pracę. Można przyrównać to do roli wody w produkcji betonu. Aby go wytworzyć potrzebny jest cement piasek i woda, Gotowy beton po wyschnięciu wody nie zawiera, jednak jest ona niezbędna do jego wytworzenia. Jakie urządzenia pobierają moc bierną? Praktycznie każde urządzenie za wyjątkiem grzejników pobiera moc bierną, różnica polega jedynie na różnicy w jej ilości.
Dlaczego pobieranie mocy biernej z sieci nie jest korzystne dla dostawcy i dlaczego przy pewnym poziomie poboru naliczane są dodatkowe opłaty?
Pobieranie dużej mocy biernej w stosunku do poboru mocy czynnej powoduje zmniejszenie przepustowości linii przesyłowej u dostawcy, w efekcie czego przesyła on mniej mocy czynnej, niż pozwalałaby na to linia.
Posługując się znów analogią produkcji betonu wyobraźmy sobie, że jesteśmy właścicielem jego wytwórni. Niezbędne materiały czyli cement, piasek i woda dostarczane są do nas koleją. Przyjmijmy, że cement i piasek to moc czynna, a woda to moc bierna, która jest za darmo. Jeżeli nasza technologia produkcji będzie wymagać dużych ilości wody w porównaniu z cementem i piaskiem może się okazać, że dostawca będzie zmuszony wysyłać do nas pociągi tylko z samą wodą a ponieważ za wodę mu nie płacimy nie jest to dla niego korzystne, gdyż powoduje to, że przepustowość szlaku do innych odbiorców zmaleje. W związku z tym dostawcy energii elektrycznej naliczają dodatkowe opłaty jeżeli ilość pobieranej energii biernej jest zbyt duża w stosunku do energii czynnej. Wskaźnikiem mówiącym o stosunku pobieranej mocy biernej do czynnej jest tak zwany współczynnik mocy - tangens fi (tg φ). Wartość tego współczynnika powinna mieścić się w przedziale 0 do 0,4. Powyżej tej wartości naliczane są kary finansowe.
Jak poradzić sobie z dużym poborem mocy biernej? W przypadku betoniarni rozwiązaniem byłoby własne ujęcie wody. W przypadku elektryki należy zastosować baterię kondensatorów, czyli urządzenie, które potrzebną moc "wytworzy" na miejscu. Baterie kondensatorów nie są nowością, jednak ich konstrukcja ulega zmianom. Stosuje się nowsze konstrukcje kondensatorów, a obecnie coraz powszechniejsze stają się baterie z dławikami, które chronią kondensatory przed zniszczeniem na skutek przeciążenia. Ważne jest aby bateria była dobrana dokładnie do zapotrzebowania, w przeciwnym razie narażamy się na zbędne koszty lub problemy związane z szybkim jej uszkodzeniem. Najpewniejszą metodą doboru są pomiary parametrów sieci. O tym jak one wyglądają oraz jak dobrać baterię przeczytasz w innych naszych artykułach...
Spis artykułów: