Jakość energii elektrycznej w przepisach
Podział odbiorców na grupy przyłączeniowe:
Grupa I - podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane bezpośrednio do sieci o napięciu znamionowym wyższym niż 110 kV.
Grupa II - podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane bezpośrednio do sieci o napięciu znamionowym 110 kV.
Grupa III - podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane bezpośrednio do sieci o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV, lecz niższym niż 110 kV.
Grupa VI - podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane bezpośrednio do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej większej niż 40 kW lub prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego w torze prądowym większym niż 63 A.
Grupa V - podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane bezpośrednio do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej nie większej niż 40 kW i prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego nie większym niż 63 A.
Grupa VI - parametry jakościowe energii elektrycznej dostarczanej z sieci określa umowa o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji albo umowa kompleksowa; najczęściej dane identyczne jak dla grupy V.
Wymagania dla odbiorców z grup I i II:
Częstotliwość:
Wartość średnia częstotliwości mierzonej przez 10 sekund powinna być zawarta w przedziale:
50 Hz ±1% (od 49,5 Hz do 50,5 Hz) przez 99,5% tygodnia,
50 Hz +4%/-6% (od 47 Hz do 52 Hz) przez 100% tygodnia.
Napięcie znamionowe:
W każdym tygodniu 95% ze zbioru 10-minutowych średnich wartości skutecznych napięcia zasilającego powinno mieścić się w przedziale odchyleń:
±10% napięcia znamionowego dla sieci o napięciu znamionowym 110 kV i 220 kV,
+5% /-10% napięcia znamionowego dla sieci o napięciu znamionowym 400 kV.
Wskaźnik migotania światła:
Przez 95% czasu każdego tygodnia, wskaźnik długookresowego migotania światła Plt spowodowanego wahaniami napięcia zasilającego nie powinien być większy od 0,8.
Asymetria napięcia:
W ciągu każdego tygodnia 95% ze zbioru 10-minutowych średnich wartości skutecznych:
składowej symetrycznej kolejności przeciwnej napięcia zasilającego powinno mieścić się w przedziale od 0% do 1% wartości składowej kolejności zgodnej.
Wyższe harmoniczne napięcia:
Tabela harmonicznych dla grupy I i II:
Współczynnik THDu:
Współczynnik odkształcenia wyższymi harmonicznymi napięcia zasilającego THD, uwzględniający wyższe harmoniczne do rzędu 40, powinien być mniejszy lub równy 3%.
Możliwość negocjacji:
Dla podmiotów zaliczanych do grup przyłączeniowych I i II parametry jakościowe energii elektrycznej dostarczanej z sieci, o których mowa w ust. 1, mogą być zastąpione w całości lub w części innymi parametrami jakościowymi tej energii określonymi przez strony w umowie sprzedaży energii elektrycznej albo w umowie o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej.
Wymagania dla odbiorców z grup III-V:
Częstotliwość:
Wartość średnia częstotliwości mierzonej przez 10 sekund powinna być zawarta w przedziale:
50 Hz ±1% (od 49,5 Hz do 50,5 Hz) przez 99,5% tygodnia,
50 Hz +4%/-6% (od 47 Hz do 52 Hz) przez 100% tygodnia.
Napięcie znamionowe:
W każdym tygodniu 95% ze zbioru 10-minutowych średnich wartości skutecznych napięcia zasilającego powinno mieścić się w przedziale odchyleń ±10% napięcia znamionowego.
Wskaźnik migotania światła:
Przez 95% czasu każdego tygodnia wskaźnik długookresowego migotania światła Plt spowodowanego wahaniami napięcia zasilającego nie powinien być większy od 1.
Asymetria napięcia:
W ciągu każdego tygodnia 95% ze zbioru 10-minutowych średnich wartości skutecznych:
składowej symetrycznej kolejności przeciwnej napięcia zasilającego powinno mieścić się w przedziale od 0% do 2% wartości składowej kolejności zgodnej.
Tabela harmonicznych dla grup III-V:
Współczynnik THDu:
Współczynnik odkształcenia wyższymi harmonicznymi napięcia zasilającego THD uwzględniający wyższe harmoniczne do rzędu 40, powinien być mniejszy lub równy 8%.
Wymagania jakie musi spełnić odbiorca:
Warunkiem utrzymania parametrów napięcia zasilającego w granicach określonych w pkt 1-5 jest pobieranie przez odbiorcę mocy czynnej nie większej od mocy umownej, przy współczynniku tg φ (tangens fi) nie większym niż 0,4.
Przedsiębiorstwo energetyczne, do którego sieci są przyłączeni odbiorcy, może ustalić, dla poszczególnych grup przyłączeniowych, dopuszczalne poziomy zaburzeń parametrów jakościowych energii elektrycznej niepowodujących pogorszenia parametrów określonych w ust. 1 i 3 albo ustalonych w umowie sprzedaży energii elektrycznej lub umowie przesyłowej.
Dopuszczalne poziomy wahań napięcia i migotania światła I:
W przypadku odbiorników o fazowym prądzie znamionowym ≤ 75A, wprowadza się następujące maksymalne dopuszczalne poziomy:
a) wartość Pst nie powinna być większa niż 1,
b) wartość Plt nie powinna być większa niż 0,65,
względna zmiana napięcia:
nie powinna przekraczać 3%.
(gdzie: ΔU - różnica dowolnych dwóch kolejnych skutecznych wartości napięcia fazowego)
W przypadku odbiorników o fazowym prądzie znamionowym większym od 75A wartość Pst powinna mieścić się w granicach 0,6 < Pst < 1 natomiast wartość Plt powinna wynosić Plt = 0,65 Pst.
Spis artykułów: